Την Πέμπτη 23/2/2023  πενταμελής αντιπροσωπεία μαθητών συνοδευόμενη από τις καθηγήτριες κ.κ. Πεσίνη, Οικονόμου, Μιχαήλ και τον  Διευθυντή του σχολείου κ. Τριανταφύλλου  μετέβη στη Ράλλειο σχολή  τόσο για την παρακολούθηση  επιμορφωτικού σεμιναρίου όσο και την συμμετοχή σε βιωματικό εργαστήριο με θέμα: «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ- ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ».

Το σεμινάριο περιελάμβανε τρεις(3) θεματικές ενότητες με ομιλητές επιστήμονες ψυχολόγους:

Α)Αυτογνωσία- Βιωματική άσκηση.

Αναπτύχθηκαν θέματα όπως ο προσδιορισμός προσωπικών δεξιοτήτων, ταλέντων και ενδιαφερόντων ως παράγοντας  σωστής επιλογής επαγγέλματος στο μέλλον.

Παρουσιάστηκε η θεωρία του πολλαπλού εαυτού μέσα από  ψυχολογικό σχήμα  του παραθύρου JOHARI.

Tα παιδιά συμμετείχαν σε μια βιωματική άσκηση αυτογνωσίας και σκιαγράφησης του ψυχολογικού πορτρέτου ενός συμμαθητή.

Β)Το Άγχος για την  σχολική επίδοση και η διαχείριση του.

Συγκεκριμένα συζητήθηκαν οι ψυχοσωματικές και  συμπεριφορικές εκδηλώσεις του άγχους, τα 3 Σ( σκέψη-συναίσθημα-συμπεριφορά)  του μαθητή  ως μηχανισμοί εκδήλωσης και ανατροφοδότησης του άγχους, το φαινόμενο burn-out  και τέλος τρόποι διαχείρισης  του.

Γ)Η ωφέλεια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Συζητήθηκαν τα ακόλουθα θέματα:

• Επιλογή του επαγγέλματος που ταιριάζει στις δεξιότητες και τις προτιμήσεις των μαθητών.
  • Το υπέροχο ταξίδι της ανακάλυψης του κόσμου και του εαυτού μας.
  • Το λειτουργικό άγχος και η ψυχολογική υποστήριξη των εφήβων.
  • Σπουδές και επαγγελματική αποκατάσταση.
  • Προσωπική εξέλιξη και ευτυχία.
  • Το άνοιγμα του σχολείου στην αγορά εργασίας.