Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023,στα πλαίσια του μαθηματος της Φυσικής Αγωγης,12 μαθητές και μαθήτριες από το τμήμα Β2, συμμετείχαν στο 3ο Αθλητικό τουρνουά για ΑΜΕΑ WillPower Games,που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαληρου «Σοφία Μπεφον»,από τον Δήμο Παλαιού Φαληρου και το ΙΕΚ ΑΛΦΑ.
Με σεβασμό στη διαφορετικότητα, και με έμφαση στην ενεργή συμμετοχή στον αθλητισμό,οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν Παραολυμπιονικες,να συνομιλήσουν και να αθληθούν μαζί τους στα Παραολυμπιακά τους αθλήματα. Ταυτόχρονα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την Υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κ.Δόμνα Μιχαηλίδου, όπου μέσα από μια εποικοδομητική συζήτηση αντάλλαξαν απόψεις, ιδέες και προτάσεις για τον αθλητισμό και την παιδεία.