Στο πλαίσιο του σχολικού εκπαιδευτικού προγράμματος “Αναγεννησιακή Ιταλία: Η επίδραση στον τομέα των γραμμάτων και τεχνών της ανατολής και της δύσης”, 34 μαθητές της Γ΄Γυμνασίου ταξίδεψαν στην Ιταλία το Μάρτιο. Οι μαθητές επισκέφθηκαν πολύ διάσημα αξιοθέατα της Ρώμης, όπως το Κολοσσαίο, τη ρωμαϊκή αγορά, το Πάνθεον, έμαθαν πράγματα για την ιστορία της Ρώμης και της Ιταλίας από εξειδικευμένη ξεναγό, καθώς περιηγήθηκαν σε πολλά σημεία της αρχαίας πόλης, η οποία αποτελεί ένα ανοικτό μουσείο. Επίσης επισκέφθηκαν την πόλη του Βατικανού και τα πολύ διάσημα μουσεία του με την καθοδήγηση έμπειρων ξεναγών, καθώς και την εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Έμαθαν πολλά πράγματα για την αναγεννησιακήτέχνη και απόλαυσαν την ομορφιά της μοναδικής Καπέλα Σιξτίνα. Σε αυτό το ταξίδι στην Ιταλία οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να γνωρίσουν τα τοπία και τη φύση της Τοσκάνης, καθώς επισκέφθηκαν πανέμορφα χωριά και κωμοπόλεις στην Τοσκάνη και την Ουμπρια. Μοναδική εμπειρία ήταν και η επίσκεψη τους στην αναγεννησιακή Φλωρεντία όπου έγιναν μάρτυρες της μοναδικής αρχιτεκτονικής, εικαστικής και γλυπτικής τέχνης που δεσπόζει σε αγάλματα, κτίρια, τοιχογραφίες, εκκλησίες σε όλη την πόλη. Και βέβαια έμαθαν πράγματα για την ιστορία της πόλης, καθώς απολάμβαναν τη μοναδική θέα της γέφυρας ΠόντεΒέκιο, ένα από τα πιο όμορφα και διασημότερα αξιοθέατα της πόλης.