Στις 21/10/2022 οι μαθητές της Γ τάξης επισκέφτηκαν το αρχαίο Θέατρο Διονύσου στα πλαίσια εκπαιδευτικού περιπάτου με σκοπό να γνωρίσουν ένα μνημείο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, του οποίου τη λειτουργία και τη σπουδαιότητα διδάσκονται στο μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας. Την προετοιμασία και την ξενάγηση στη Νότια Κλιτύ της Ακρόπολης ανέλαβαν εθελοντικά οι μαθήτριες του Γ3, Πατσούρου Έλενα και Ρηγάτου Νάγια, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας φιλολόγου τους. Οι μαθήτριες μελέτησαν και επεξεργάστηκαν το εκπαιδευτικό υλικό, ώστε να ξεναγήσουν τους συμμαθητές τους στους ναούς του Ελευθερέως Διονύσου (αρχαϊκό και νεώτερο), στη Δωρική Στοά, στο Θέατρο Διονύσου, στο χορηγικό μνημείο του Θρασύλλου, στο Ωδείο του Περικλέους. Μαθητές και καθηγητές απολαύσαμε την ξενάγησή τους και συνειδητοποιήσαμε ότι η διαδικασία της πνευματικής καλλιέργειας των μαθητών μας παίρνει νόημα με μια απλή, «ανεστραμμένη» κίνηση μαθητών σε ρόλο ξεναγών.

Ακολουθεί η εργασία της Πατσούρου Ε.

Θέατρο Διονύσου-Νότια κλιτύς