Στις 28/2/2023  η υπεύθυνη σύμβουλος Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού κα Βαρνακιώτη πραγματοποίησε επίσκεψη στο Γυμνάσιο μας μετά από πρόσκληση που της απέστειλε η ομάδα συντονισμού του άξονα ΦΟΙΤΗΣΗ-ΔΙΑΡΡΟΗ-ΣΕΠ.

Την διάλεξη παρακολούθησαν όλα τα τμήματα της Γ’ Γυμνασίου, οι καθηγήτριες κ.κ Οικονόμου, Πεσίνη, ο καθηγητής κ.Ζαφράς (μέλη της ομάδας  του αντίστοιχου άξονα) και λοιποί καθηγητές-συνοδοί τμημάτων.

Μέσω της προβολής θεματικών διαφανειών και της αναλυτικής διάλεξης της συμβούλου έγινε  μια  εποικοδομητική  παρουσίαση της ωφέλειας του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού  για τους μαθητές, τους γονείς και τους καθηγητές τους. Κατόπιν η παρουσίαση  μετετράπη σε ένα ενδιαφέροντα διάλογο καθώς οι μαθητές εξέφρασαν πολλές απορίες.

Συγκεκριμένα, συζητήθηκαν και αναλύθηκαν τα εξής θέματα:

• Το ΣΕΠ ως  μηχανισμός αυτογνωσίας.
  • Στόχοι του ΣΕΠ (αυτογνωσία, πληροφόρηση, λήψη απόφασης, μετάβαση στην εργασία και την ενήλικη ζωή).
  • Ορθή αντίληψη του περιεχομένου σπουδών, ανίχνευση δεξιοτήτων, πειραματισμός στα πλαίσια της σχολικής ζωής, αυτοβελτίωση.
  • Τύποι Λυκείων και  Απολυτηρίων (επαγγελματικά δικαιώματα).
  • Δημόσια ΙΕΚ.
  • Δια βίου μάθηση.
  • Πανεπιστημιακές Σχολές (ισοτιμίες τμημάτων),
  • Κοινωνικές δεξιότητες, επαγγελματικές αξίες.
  • Μεταβολή επαγγελμάτων εξαιτίας της ραγδαίας ανάπτυξης της επιστήμης και τεχνολογίας.