Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Σάκης Ρουβάς

Πίσω στην εφημερίδα

O Σάκης Ρουβάς γεννήθηκε στην Κέρκυρα. Πολύ σύντομα, η μουσική και το τραγούδι έγιναν μέρος της ζωής τους. Οι συμμαθητές του σίγουρα θυμούνται το αξέχαστο πάρτι αποφοίτησης, όπου ο Σάκης ήταν αναμφίβολα ο star του show, αφού τραγούδησε τις μεγαλύτερες επιτυχίες του Elvis και των Beatles.

Η Ενόργανη Γυμναστική ήταν το άλλο του πάθος, στο οποίο κατέκτησε εξαιρετικά εθνικά βραβεία. Διακρίθηκε επίσης στο άλμα επί κοντώ και ως εξαίρετο ταλέντο που ήταν, έγινε μέλος της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας.  Ο Σάκης έκανε την πρώτη επαγγελματική του εμφάνιση στην Αθήνα, το 1991 στο Show Center και ήταν εκεί που τον ανακάλυψε η Polygram, προσφέροντας του το πρώτο δισκογραφικό συμβόλαιο.  Μόλις μερικούς μήνες μετά, έκανε το απίστευτο ντεμπούτο του, με την παρουσίαση του στο Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Το τραγούδι "Πάρτα" σε μουσική του Νίκου Τερζή και στίχους του Γιώργου Παυριανού, κέρδισε το πρώτο βραβείο και ο Σάκης απέκτησε την πρώτη του εμπειρία από ενθουσιώδεις θαυμαστές, που αμέσως ένιωσαν ότι ένα νέο αστέρι θα γεννιόταν!

Από τότε, τα πράγματα εξελίχθηκαν γρήγορα για τον νεαρό performer. Το πρώτο του solo album, με τίτλο "Σάκης Ρουβάς" κυκλοφόρησε μία μέρα μετά το φεστιβάλ και η νεολαία από όλη την Ελλάδα έδειξε την αγάπη της για τον Σάκη Ρουβά, χαρίζοντας στον δίσκο του τρομερή επιτυχία και κάνοντας τον Νο. 1!   Stands και αφίσες του Σάκη Ρουβά γέμισαν τα δωμάτια των κοριτσιών, ενώ τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης στην Ελλάδα μιλούσαν για έναν νέο star! Σύντομα, οι αναστεναγμοί έγιναν ουρλιαχτά και τα live του γίνονταν το καθιερωμένο άρθρο σε όλα τα είδη των περιοδικών.  Το δεύτερο album του με τίτλο "Μην Αντιστέκεσαι" -επίσης σε σύνθεση του Νίκου Τερζή- κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 1992 καθιστώντας πλέον τον Σάκη ως έναν κορυφαίο performer στη μουσική σκηνή.   Τον Οκτώβρη του 1993, κυκλοφόρησε το τρίτο του album σε μουσική του Αλέξη Παπαδημητρίου και στίχους της Ελένης Γιαννατσούλια. Η αγάπη των θαυμαστών μετατρέπεται σε εμμονή και ο Τύπος ασχολείται με τον Σάκη καθημερινά πια, αφού αυτός έχει γίνει must για όλες τις εκδόσεις!   Ο χειμώνας του 1994 βρίσκει τον Σάκη να συνεργάζεται με τον συνθέτη Νίκο Καρβέλα και τη στιχουργό Ναταλία Γερμανού. Το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας είναι το big bang "Αίμα, δάκρυα κι ιδρώτας". Τραγούδια όπως το "Ελα μου" και "Ξανά" έγιναν απίστευτα hits.

Συνέχεια

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19