Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Προτεινόμενα βιβλία

Πίσω στην εφημερίδα

Η Αριάδνη και τα μυστικά ενός Αρχαίου Θρύλου

Συγγραφέας: Αναστασία Τσαλδάρη
Εκδόσεις: ΚΕΔΡΟΣ

Μια ακόμη συνηθισμένη μέρα. Όμως η Αριάδνη αντί να γυρίσει από το σχολείο στο σπίτι, γυρίζει σελίδα σε μία άλλη πραγματικότητα και βρίσκεται σ' ένα κόσμο που, ενώ είναι δίπλα της, κάποιοι ψάχνουν αιώνες, για να τον βρουν! Έτσι η ηρωίδα του βιβλίου θα έρθει πρόσωπο με πρόσωπο με τον εαυτό της, τις φοβίες αλλά και τις άγνωστες δυνατότητές της. Οι ελληνικοί μύθοι θα πάρουν σάρκα και οστά μπροστά στα έκπληκτα μάτια της.  Μα το πιο σπουδαίο απ' όλα είναι ότι θα γνωρίσει τον Νέαθ. Οι δύο τους θα ζήσουν μια απίστευτη περιπέτεια!

Μια απολαυστική περιπέτεια που ζωντανεύει τους αρχαίους ελληνικούς μύθους!!

Μάρα - Η Κόρη του Νείλου

Συγγραφέας: Ελοΐζ Τζάρβις Μακ Γκρόου

Εκδόσεις: ΠΑΤΑΚΗ

Μία συναρπαστική περιπέτεια έρωτα και δολοπλοκίας, που εκτυλίσσεται στην αρχαία Αίγυπτο. Η Μάρα, μια περήφανη νεαρή σκλάβα, αποζητάει μ'όλη τη δύναμη της ψυχής της την ελευθερία. Για να την αποκτήσει, είναι αναγκασμένη να παίξει τον επικίνδυνο ρόλο του "κατασκόπου με δύο πρόσωπα" για λογαριασμό δύο θανάσιμων αντιπάλων, υποστηρικτών δύο διεκδικητών του θρόνου της Αιγύπτου. Ενάντια στη θέληση της η Μάρα ερωτεύεται τον έναν από τους αφέντες της. Ωστόσο, την στιγμή που η Μάρα είναι πλέον έτοιμη να προσφέρει στον αγαπημένο της την βοήθεια της και την καρδιά της, η διπλή της ταυτότητα αποκαλύπτεται, με αποτέλεσμα να ξεσπάσει μια ανοιχτή διαμάχη που θέτει σε κίνδυνο την ζωή της αλλά και τη μοίρα ολόκληρου του λαού της Αιγύπτου!!!

Χαμένη Πόλη

Συγγραφέας: Μαρία Λυράτζη

Εκδόσεις: ΚΕΔΡΟΣ

Ένα  βιβλίο που έχω να σας προτείνω είναι  η ‘Χαμένη πόλη’. Το έχει γράψει  η Μαρία Λυράτζη και είναι από τις εκδόσεις Κέδρος. Είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο, γιατί συνδυάζει την περιπέτεια και τον έρωτα  όσοι μάλιστα λατρεύουν τα Αρχαία και την  Αρχαιολογία σίγουρα θα ξετρελαθούν! Αναφέρεται σε ένα κορίτσι που το λένε Εριφύλη και αναγκάζεται να πάει με τους γονείς της στην Κέρκυρα για μια έρευνα - συγκεκριμένα για μία χαμένη πόλη-, που κάνει ο πατέρας της που είναι αρχαιολόγος. Βέβαια εκεί θα συναντήσει παλιούς της φίλους ,που τους συναντάει κάθε καλοκαίρι .Επίσης θα γνωρίσει τον πρώτο της έρωτα που τόσο καιρό περίμενε ! Αυτή η παρέα των παιδιών, δηλαδή η Εριφύλη και οι φίλοι της ,θα ανακαλύψουν τη χαμένη πόλη, που χρόνια ψάχνει ο διάσημος αρχαιολόγος του νησιού.

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ποτόγλου Κυριακή ΠΕ08