Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Ο Ρ Ι Γ Κ Α Μ Ι
(από την εικαστικό Κυριακή Ποτόγλου)

Στις διακοπές σας όταν έχετε ελεύθερο χρόνο σας προτείνω να ασχοληθείτε με χαρτοκοπτική.

Είναι μια πανάρχαια μέθοδος που ανακαλύφθηκε στην μακρινή Ιαπωνία  για να φτιάχνουμε αντικείμενα χωρίς να χρησιμοποιούμε κόλλα. Ονομάζεται διεθνώς ORIGAMI.

Θα χρειαστείτε εφημερίδες, χαρτί χρωματιστό η άσπρο φωτοτυπικό που μπορείτε να το χρωματίσετε με τα δικά σας χρώματα, ξυλομπογιές η μαρκαδόρους, χρυσόσκονη, σελοτέιπ, ψαλίδι, χάρακα, πετονιά η κλωστή για να τα κρεμάσετε από τα φωτιστικά και φυσικά υπομονή και φαντασία που απαιτείται για κάθε δημιουργική δραστηριότητα.

Τα origami μας κάνουν εξυπνότερους γιατί όταν ασχολούμαστε με αυτά καλλιεργείται τo δεξιό τμήμα

του εγκεφάλου μας που είναι  υπεύθυνο για την ανάπτυξη της φαντασίας, της καλλιτεχνικής δεξιότητας και της δημιουργικότητας μας.

Ακολουθούν σχέδια για κατασκευή διασκεδαστικών ORIGAMI. Κάντε κλικ εδώ για τα σχέδια

Δείτε επίσης  οδηγίες links για Μοντελισμό

Για τη δημοσίευση των σχεδίων αυτών έχει δοθεί άδεια από τον Αμερικάνικο Εκδοτικό Οίκο Ντόβερ, ώστε να χρησιμοποιηθούν για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ποτόγλου Κυριακή ΠΕ08