Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Ασφαλές Internet

Πίσω στην Εφημερίδα

Το Διαδίκτυο (Ίντερνετ) προσφέρει πολλές δυνατότητες για μάθηση, ψυχαγωγία και επικοινωνία. Όμως η χρήση του χρειάζεται προσοχή. Κάποια ενήλικα άτομα το χρησιμοποιούν, με στόχο την γνωριμία με παιδιά. Περιτριγυρίζουν ιστότοπους με θέματα που ενδιαφέρουν παιδιά και εφήβους (π.χ. μουσική, ταινίες, μόδα, σπορ κ.λπ.) και γνωρίζονται με παιδιά μέσω των chat  rooms ή έχοντας αναρτήσει στο Διαδίκτυο δικά τους διαδικτυακά ημερολόγια (bfogs) στα οποία εμφανίζονται ως έφηβοι, με εφηβικά ενδιαφέροντα. Είναι πολύ σημαντικό, για την ασφάλειά σου, να προσέχεις τα εξής:Δεν κανονίζω ΠΟΤΕ πρόσωπο με πρόσωπο συνάντηση-ραντεβού με κάποιον που γνώρισα στο Διαδίκτυο.

• Δε δίνω ΠΟΤΕ φωτογραφίες μου μέσω Διαδικτύου σε κάποιον που δε γνωρίζω προσωπικά και που δεν γνωρίζουν οι γονείς μου.
  • Δεν δίνω ΠΟΤΕ σε άτομα που γνώρισα στο Διαδίκτυο το όνομά μου,ούτε το τηλέφωνό μου, ούτε τη διεύθυνσή μου, ούτε αναφέρω σε ποιο σχολείο ή φροντιστήριο πάω.
  • Δεν απαντώ σε μηνύματα ή σημειώματα ή φωτογραφίες, που έχουν σεξουαλικά υπονοούμενα, είναι προκλητικά ή αισχρά, αλλά ενημερώνω τον δάσκαλο, το διευθυντή και τους γονείς μου για το υλικό που μου απέστειλαν (Τμήμα Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας τηλ. 1890, ccu@ath.forthnet.gr)
  • Αυτοί που παρουσιάζονται ως φίλοι στο Διαδίκτυο μπορεί να λένε ψέματα. Μπορεί να είναι ενήλικα άτομα με στόχο να χρησιμοποιήσουν παιδιά. Γι' αυτό είναι προτιμότερο οι φίλοι μου να είναι άτομα που γνωρίζω στην πραγματική ζωή, Π.χ. σχολείο, φροντιστήριο Κ.λπ.
- Χρησιμοποιώ το Διαδίκτυο-Δε με χρησιμοποιεί εκείνο!
- Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα για να ασχοληθεί κανείς εκτός από τον υπολογιστή, το Διαδίκτυο, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.
- Η πραγματική ζωή είναι με πραγματικούς ανθρώπους!

ΜΕΝΤΟΡΑΣ

Για την Παιδική Προστασία και Ευημερία

Μη κερδοσκοπικό σωματείο

Πίσω στην Εφημερίδα