Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Σάκης Ρουβάς (συνέχεια)

Για άλλη μια φορά, χτύπησε την κορυφή των chart, από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του και βρίσκεται ακόμη στις πρώτες θέσεις των Ελληνικών chart!   Kατά τη διάρκεια των εμφανίσεων του στην Αθήνα, γίνεται η πρόταση στον Σάκη από την Pepsi, να πρωταγωνιστήσει στο νέο διαφημιστικό της καλοκαιρινής καμπάνιας. Αυτό ήταν μεγάλο γεγονός για τα ΜΜΕ, καθώς κανένας άλλος Ελληνας καλλιτέχνης δεν είχε ποτέ παρόμοια πρόταση.

Την παραγωγή στο spot είχε μία Βρετανική ομάδα που ήρθε στην Αθήνα ειδικά γι αυτό. Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό, αφού το σενάριο γράφτηκε ειδικά για τιν Σάκη, ώστε να ταιριάζει στο image του και την επιρροή που έχει στο νεαρό θηλυκό κοινό του.  Ξανά, ο Σάκης σχολιάζεται για τις πράξεις του και δέχεται συγχαρητήρια όχι μόνο από τους μόνιμους θαυμαστές του αλλά και σε εθνικό επίπεδο!   Μόλις τελειώνουν οι live εμφανίσεις του στην Αθήνα, ξεκινά την καλοκαιρινή του περιοδεία, με την υποστήριξη της Pepsi.   Eννέα χρόνια μετά την πρώτη του παρουσία, είναι ακόμη ένας από τους πιο αγαπημένους, -αν όχι ο πλέον αγαπημένος- καλλιτέχνες στην Ελλάδα και σας εγγυώμαστε... ακόμη δεν είδατε τίποτα! Μείνετε συντονισμένοι, γιατί το καλύτερο δεν έχει έρθει ακόμη!

Το φθινόπωρο του 2001 η Universal Γαλλίας υπέγραψε τον απόλυτο Έλληνα σταρ Σάκη Ρουβά για 5 χρόνια. Επιλογή του Σάκη, ήταν να κυκλοφορήσει ο δίσκος του με ελληνικά τραγούδια στη γαλλική αγορά.   Επιστρατεύτηκε λοιπόν ο Φοίβος και ο 'μάγος' της παγκόσμιας δισκογραφίας, ο Desmond Child και έγραψαν το "Disco Girl", ένα κομμάτι που στην Ελλάδα κυκλοφορεί από τη Minos EMI.   To cd single "Disco Girl" εκτός από την ομώνυμη επιτυχία κι ένα ακόμη remix περιέχει μια ακόμη μεγάλη έκπληξη: Είναι και cd rom, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα σε όσους το αποκτήσουν να δουν από τα computer τους, μοναδικές ανέκδοτες φωτγογραφίες του Σάκη Ρουβά, να παρακολουθήσουν αποσπάσματα από από making of και video clip και να ανατρέξουν στα βιογραφικά του Σάκη, του Φοίβου και του Desmond Child.   Το album "Ολα Καλά" του Σάκη Ρουβά κυκλοφορεί και στην Ελλάδα όπως ακριβώς κυκλοφόρησε και στις αρχές του καλοκαιριού στην Ευρώπη. Ερχονται τώρα να προστεθούν και οι αγγλικές εκτελέσεις των κομματιών που όλοι αγαπήσαμε των: Ολα Καλά, Disco Girl, Μια Ζωή Μαζί.   Τελευταίο του album "Το χρόνο σταματάω".  Την άνοιξη του 2004 ο Σάκης Ρουβάς συμμετείχε στη Eurovision κερδίζοντας την 3η θέση με το τραγούδι "Shake It".

Στις αρχές Απριλίου του 2005, ο Σάκης Ρουβάς κυκλοφορεί το νέο του album "Σ' έχω ερωτευθεί".   To Mάϊo του 2006, κυκλοφορεί το "Sakis Rouvas Live Ballads". Πρόκειται για την ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας που έδωσε ο Σάκης Ρουβάς στις 14 Φεβρουαρίου του 2006 στο Κολλέγιο Αθηνών και περιλαμβάνει ελληνικές και ξένες μπαλάντες.

To Δεκέμβριο του 2006 κυκλοφορεί το πολυαναμενόμενο νέο άλμπουμ του Σάκη Ρουβά, με γενικό τίτλο "Υπάρχει αγάπη εδώ".

Πρόκειται για ένα άλμπουμ που περιέχει τραγούδια που καλύπτουν όλες τις μουσικές προτιμήσεις του κοινού του Σάκη Ρουβά και κινείται από πολύ χορευτικά upbeat κομμάτια, όπως το "18" και φτάνει μέχρι πολύ αισθαντικές μπαλάντες, όπως το "Μικρός Τιτανικός", που έγραψαν για τον Σάκη Ρουβά ο Γιάννης Πάριος με τον Χάρη Βαρθακούρη.    Toν Μάϊο του 2007, βγαίνει στις κινηματογραφικές αίθουσες η ταινία "Alter Ego", με πρωταγωνιστή τον Σάκη Ρουβά. Το τραγούδι "Ζήσε τη ζωή" που ερμηνεύει ο Σάκης στην ταινία είναι ένα τραγούδι με ροκ διάθεση σε μουσική του Αντώνη Βαρδή και στίχους του Βασίλη Γιαννόπουλου, και περιλαμβάνεται στον πλατινένιο του δίσκο "Υπάρχει Αγάπη Εδώ" που επανακυκλοφόρησε τον Μάϊο του ίδιου έτους.

Ένα ολοκαίνουριο τραγούδι από τον Σάκη Ρουβά ακούμε στους τίτλους του νέου σίριαλ του Mega "Στους 31 δρόμους". Πρόκειται για το ομότιτλο τραγούδι του οποίου τη μουσική έγραψε ο Δημήτρης Κοντόπουλος και τους στίχους η Βίκυ Γεροθόδωρου, δημιουργοί του "Όλα γύρω σου γυρίζουν". Το τραγούδι αυτό θα ενταχθεί στο καινούριο cd έκπληξη του Σάκη Ρουβά που κυκλοφορεί στα μέσα Νοεμβρίου.  Το Δεκέμβριο του 2007, ο Σάκης Ρουβάς κυκλοφορεί το "Τhis Is My Live" το οποίο περιλαμβάνει δύο cd με τις αγαπημένες του επιτυχίες. Τον Μάρτιο και τον Απρίλιο του 2008 ο Σάκης Ρουβάς περιοδεύει μαζί με τον Αντώνη Ρέμο σε Αμερική και Αυστραλία.

Στα ΜΑD Video Music Awards 2008, o Σάκης Ρουβάς κέρδισε το βραβείο του Καλύτερου 'Αντρα Καλλιτέχνη και ερμήνευσε live το νέο του τραγούδι "+ σε θέλω".

Πίσω

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19