Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Οδός Μανούσου Κούνδουρου

Ο Μανούσος Κούνδουρος υπήρξε μεγάλη ηγετική και πολιτική μορφή της Κρήτης. Γιός του Ρούσου  Κούνδουρου γεννήθηκε στα Σφακιά το 1860. Μετά τις γυμνασιακές του σπουδές γράφτηκε στη Νομική Σχολή στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και ως φοιτητής διορίστηκε πρωτοδίκης στη Βάμμο. Το πτυχίο το έλαβε το 1891.

Ο Μανούσος Κούνδουρος ήταν ο εμπνευστής της ιδέας της πλήρους αυτονόμησης της Κρήτης, παρότι τότε δεν είχε αντίθετη θέση, η ελληνική κυβέρνηση, αλλά και πολλών κατοίκων του νομού. Έτσι ανέλαβε για την πραγματοποίηση της ιδέας του να ηγηθεί επαναστατικής κίνησης. Διοργάνωσε άτακτες επαναστατικές δυνάμεις από Κρήτες, με τις οποίες και πέτυχε την απώθηση των Τούρκων στα Φρούρια των Χανιών, Ρεθύμνου και Ηρακλείου. Έτσι κατέστη ο κύριος διοργανωτής της αυτονόμησης. Στη συνέχεια υπήρξε ένας από τους 5 υπουργούς του Πρίγκιπα Γεώργιου αναλαμβάνοντας αρχικά σύμβουλος των Εσωτερικών και στη συνέχεια των Οικονομικών. Διετέλεσε επίσης διοικητικός επίτροπος και μέλος της επαναστατικής κυβέρνησης, η οποία παρέδωσε την ελεύθερη πλέον  Κρήτη, το 1916, στον πρώτο Έλληνα γενικό διοικητή Στη συνέχεια μετά την απελευθέρωση της Κρήτης πολιτεύτηκε και εκλέχθηκε βουλευτής(6 Δεκεμβρίου 1916) αντιπολιτευόμενος τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Κατά την υπ'αυτόν τριετία της διακυβέρνησης της Χώρας (1917-1920) απελάθηκε από την Κρήτη. Αργότερα επί κυβέρνηση Ν. Τριανταφυλλάκου (1922) ανέλαβε γενικός διοικητής της Κρήτης, καθώς και επί δικτατορίας του Θεόδωρου Πάγκαλου (1926). Ο Μανούσος Κούνδουρος πέθανε στην Αθήνα το 1933. Από αυτόν λοιπόν τον άνθρωπο πήρε το όνομα της η οδός Μανούσου Κουνδούρου στην Καστέλλα του Πειραιά!!

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ποτόγλου Κυριακή ΠΕ08