Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου, με μια λιακάδα που μόνο χειμώνα δεν θύμιζε,  η Α' τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας , στην Κηφισιά. Με συνοδούς τις καθηγήτριες κ. Αλεξοπούλου, Μεξάκη, Ντίζου και Χατζηγεωργίου φθάσαμε στο κομψό νεοκλασικό κτίριο του 19ου αιώνα της οδού Λεβίδου, όπου στεγάζεται το Μουσείο. Δίπλα του ακριβώς η αρχιτεκτονική αρμονία γεφυρώνει τους αιώνες με το καινούργιο κτίριο του περιβαλλοντικού κέντρου ΓΑΙΑ .

Στο Μουσείο, που ιδρύθηκε από τον Άγγελο και τη Νίκη Γουλανδρή το 1964 με σκοπό την προώθηση των Φυσικών Επιστημών και την ευαισθητοποίηση του ανθρώπου για το σεβασμό της φύσης, φιλοξενείται η έκθεση συλλογών Φυσικής Ιστορίας. Η ξενάγηση έγινε από δύο έμπειρους ξεναγούς του Μουσείου που προσφέρουν εθελοντικά τις γνώσεις τους  και μας παρουσίασαν τους εκθεσιακούς χώρους οι οποίοι περιέχουν  Βοτανικά, Ζωολογικά, Γεωλογικά και Παλαιοντολογικά εκθέματα.

Στο τέλος της επίσκεψης δεν παραλείψαμε να κάνουμε τις αγορές μας από το εκθετήριο του Μουσείου όπου υπάρχουν αρκετά καλαίσθητα αντικείμενα όπως κοσμήματα, αφίσες και πορσελάνινα πιάτα ζωγραφισμένα από την Νίκη Γουλανδρή, όλα εμπνευσμένα από την ομορφιά του φυσικού μας περιβάλλοντος.

Ελπίζουμε πως αυτή η εκπαιδευτική μας επίσκεψη ήταν μια εμπειρία που μας έφερε σε επαφή με το βασίλειο των ζώων και των φυτών και μας έκανε να κατανοήσουμε καλύτερα τη λειτουργία του φυσικού και ζωικού κόσμου και να αποκτήσουμε σεβασμό και αγάπη για το περιβάλλον.

Για να δείτε τις φωτογραφίες από την επίσκεψη αυτή κάντε κλικ εδώ

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19