Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Μεσόγειος - SOS

Μια μέρα αφιερωμένη στα παιδιά και το περιβάλλον από την κυρία Κυριακή Ποτόγλου

Ένα από τα πιο πολυσύχναστα μέρη της Αθήνας, ο σταθμός του Μετρό Συντάγματος, γέμισε για τέσσερεις μέρες με χρώμα και φαντασία. Παιδιά απ’όλη την Ελλάδα, κι εμείς φυσικά, ζωγραφίσαμε με αγάπη και ενδιαφέρον για το περιβάλλον, στα πλαίσια της  Μαθητικής  έκθεσης με θέμα: «Πλανήτης Γη: το κοινό μας σπίτι...»  που διοργανώθηκε από το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΟΙΚΑΔΕ.Η αγωνία για το μέλλον του πλανήτη μας κινητοποίησε 2.119 μαθητές από 145 σχολεία και καλλιτεχνικά εργαστήρια, και μετουσιώθηκε σε 1450 ατομικά και ομαδικά καλλιτεχνικά έργα - ζωγραφιές, φωτογραφίες, κολάζ και θεατρικά κείμενα.  Όλα τα έργα εκτέθηκαν από 5/2/2009-8/2/2009 στο Μετρό του Συντάγματος κερδίζοντας το θαυμασμό και το ενδιαφέρον των χιλιάδων περαστικών. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Υπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων, κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος, ο Πρόεδρος της UNICEF κ. Λάμπρος Κανελλόπουλος, η ηθοποιός και θεατρική σκηνοθέτης κα Κάρμεν Ρουγγέρη, ο Πρόεδρος του Δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, κ. Νίκος Χρυσόγελος, ο Γενικός Διευθυντής Τράπεζας Κύπρου Ελλάδας κ. Γιάννης Σειραδάκης και πλήθος κόσμου που επισκέφτηκε την έκθεση.
     To 9ο  Γυμνάσιο Πειραιά συμμετείχε δυναμικά στην εκδήλωση για το περιβάλλον με ένα ομαδικό έργο διαστάσεων ενός μέτρου επί εβδομήντα εκατοστών. Την διοργάνωση της μαθητικής δημιουργίας με θέμα: «Πλανήτης Γη: το κοινό μας σπίτι...» ανέλαβε η κυρία Κυριακή Ποτόγλου καθηγήτρια Εικαστικών του σχολείου μας. Συμμετείχαν παιδιά όλων των τάξεων.  Ζητήθηκε από κάθε παιδί μέσα σε  μια σταγόνα από χαρτί να σχεδιάσει το δικό του μήνυμα, την ανησυχία και τα όνειρα του για ένα καλύτερο περιβάλλον  μέσα από την εκφραστική του ικανότητα στο σχέδιο και το χρώμα. Η ανταπόκριση των παιδιών  ήταν μεγάλη και συγκινητική , το έργο μας εντυπωσίασε στην έκθεση. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους  τους δημιουργούς για την συμμετοχή τους.
         Από την A’ τάξη: Αντωνίου Λαμπρινή,  Βαμβακάκη Αγγελική,   Βογιατζή Σοφία,  Γελαγιώτη Νίκη, Γιαλούρης Αλέξανδρος,  Δημητρίου Παναγιώτης,  Καβάκα Άλκηστις, Καλλέργη Έφη, Κιομουρτζίδου Μαρία,  Κουπρένκο Αλέξανδρος,   Λούντζη Αναστασία,   Φανδρίδης Νίκος, Φατία  Αρλεκιάν,    Φούντα Μαρία,   Χλώρου Κωνσταντίνα.
         Από την B’ τάξη: Λυκουρέζου Μαρίζα,   Λυκούρης Μιχάλης,   Μαστραντώνη Μαριλένα,   Μαστραντώνης Βλάσης,   Παπαδημητρίου Αριστοτέλης,    Άρτεμης Νίτερου.
         Από την Γ’ τάξη: Γεωργατσέλος Ανδρέας,  Δανάλης Κώστας,   Ζουρζουβίλης Νίκος, Ζωγοπούλου Καλλιόπη,   Καρδαρά Γεωργία,   Κλωνή Αλεξάνδρα,   Κορογόνας Γιώργος, Κούγκουλης Σπύρος,   Μαύρου Ελπίδα,   Μπελεχάκη Χρύσα,    Μπέμπα Μικαέλα,  Νταουντάκη Ελεάνα,   Φανδρίδου Κωνσταντίνα.

Για να δείτε όλα τα έργα των παιδιών του σχολείου μας κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε τα έργα που βραβεύτηκαν κάντε κλικ εδώ

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum