Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Βοτσαλάκια

Tα «Βοτσαλάκια» είναι μια πλαζ μετά την πλατεία Αλεξάνδρας, στην Καστέλα. Από την είσοδο της πλαζ, που είναι για τα αυτοκίνητα, μπορεί κανείς να έχει πανοραμική θέα της παραλίας. Η θάλασσα δείχνει πανέμορφη, με τα σκάφη αγκυροβολημένα στη μαρίνα Ζέας και άλλα να βγαίνουν από το λιμάνι, ενώ χειμερινοί κολυμβητές απολαμβάνουν το κολύμπι τους. Στην παραλία υπάρχει και κολυμβητήριο, όπου μπορούν παιδιά ν' ασχοληθούν με τη κολύμβηση, αλλά και άλλος κόσμος να ασκηθεί κολυμπώντας.

Όμως η παραλία δεν είναι τόσο όμορφη όσο αρχικά δείχνει. Σκουπίδια είναι πεταμένα σε ορισμένα σημεία, ενώ αδέσποτα σκυλιά εμποδίζουν αυτούς που κάνουν την βόλτα τους, γιατί τους προκαλούν φόβο. Στο σημείο που βρίσκεται πιο κοντά στο νησάκι του Κουμουνδούρου είναι συγκεντρωμένα κλαδιά, σκουπίδια, πίσσες∙  πιθανόν τα έχει ξεβράσει η θάλασσα, όμως κανείς δεν τα έχει καθαρίσει. Πολλοί κολυμβητές φαίνεται να αδιαφορούν γι' αυτή την κατάσταση και κολυμπούν οι περισσότεροι σ' αυτό το σημείο!

Τα «Βοτσαλάκια» είναι ένα στολίδι του Πειραιά, όμως το μεγαλύτερο κακό που έχει γίνει, εάν εξαιρέσει κανείς τα σκουπίδια στην παραλία που μπορούν να καθαριστούν, είναι ότι η θάλασσα πλέον είναι μολυσμένη!

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum
Δημιουργία - Διαχείριση: Σκυλογιάννη Δήμητρα ΠΕ19
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ποτόγλου Κυριακή ΠΕ08