Την Τετάρτη 11/01/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική ημερίδα/διάχυση καλών πρακτικών  με θέμα «Εκπαίδευση Διαμεσολαβητών» που διοργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο Σχέδιο Δράσης «Σχολική διαμεσολάβηση, πρόληψη και διαχείριση κρίσεων στο σχολείο». Το θέμα εισηγήθηκε η κ. Δόμπροβιτς Μαρία, εκπαιδευτικός κλ. ΠΕ78 του ΓΕΛ Καμινίων, ειδικευμένη στη Διαμεσολάβηση Ομηλίκων. Σκοπός της επιμόρφωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές να βοηθηθούν να κατανοήσουν τη διαδικασία εκ των έσω, προκειμένου να λειτουργήσουν οι ίδιοι ως συντονιστές του προγράμματος διαμεσολάβησης στο σχολείο. Οι άξονες επιμόρφωσης ήταν: α) θέματα σχολικής βίας/εκφοβισμού που χρήζουν διαμεσολάβησης β) δεξιότητες διαμεσολαβητών γ) αρχές-κανόνες διαμεσολάβησης δ) χρόνος εκπαίδευσης διαμεσολαβητών ε) οφέλη που προκύπτουν στ) προετοιμασία συναντήσεων ζ) βήματα της διαδικασίας η) ρόλος διαμεσολαβητών θ) βιωματική εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε θερμά την αγαπητή μας συνάδελφο, κ. Μαρία Δόμπροβιτς, για την άμεση ανταπόκρισή της στο αίτημα της Ομάδας Δράσης, καθώς και για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και απόλυτα κατατοπιστική εισήγησή της σε ένα θέμα που συμβάλλει στη διαμόρφωση ενός εποικοδομητικού και δημιουργικού περιβάλλοντος, που επιθυμούμε για το σχολείο μας.