Μετά από πρόσκληση της ευρωβουλευτού Ελίζας Βόζενμπεργκ να επισκεφτούμε το Ευρωκοινοβούλιο, το σχολείο μας πραγματοποίησε πενθήμερη εκδρομή στο Στρασβούργο στο διάστημα 12-16 Μαρτίου 2018. Η μετακίνηση έγινε με την αεροπορική εταιρία Aegean και κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης οι μαθητές επισκέφτηκαν τρεις χώρες: Ελβετία, Γαλλία και Γερμανία.

Το πρόγραμμα είχε ως ακολούθως

1η ημέρα 12/3/2018

Αθήνα – Ζυρίχη και από εκεί μετάβαση στη Βέρνη, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην πρωτεύουσα της Ελβετίας. Η αποστολή αναχώρησε από τη Βέρνη και μετέβη στο Στρασβούργο, όπου διανυκτέρευσε.

2η ημέρα 13/3/2018

Μετάβαση στο Colmar στα αλσατικά κρασοχώρια του Ρήνου Riquewhir, Equisem και Colmar – Ξενάγηση. Επιστροφή στο Στρασβούργο, δείπνος και πεζή περιήγηση στο κέντρο της πόλης.

3η ημέρα 14/3/2018

Ξενάγηση στην πόλη του Στρασβούργου και στις 14:00 επισκεφθήκαμε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του και παρακολούθησαν συνεδρίαση του Κοινοβουλίου.

4η ημέρα 15/3/2018

Μετάβαση και ξενάγηση στο Baden – Baden και στη Χαϊδελμβέργη της Γερμανίας.

5η ημέρα 16/3/2018

Αναχώρηση από το Στρασβούργο, επίσκεψη και ξενάγηση στη μαγευτική πόλη και λίμνη της Λουκέρνης Ελβετίας.

Για να δείτε σχετικό βίντεο κάντε κλικ ΕΔΩ

Ακολουθούν φωτογραφίες